foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Gymnasium Constantinoupoleos Nicosia Cypr

W dniach 25.02-1.03.2019 miała miejsce pierwsza międzynarodowa wizyta związana z partnerskim projektem Erasmus+ Współpraca Szkół w szkole Gymnasium Constantinoupoleos w stolicy Cypru, Nikozji.

W Tygodniu Zdrowego Bohatera uczestniczyły grupy uczniów i nauczycieli z 4 partnerskich szkół, także Escola Publica Circell w Moja Olerdola w Hiszpanii i Instituto Comprensivo Civitella Torricella w Italii.

 

W Publicznym Gimnazjum uczy się ok.400 uczniów w wieku 12-18 lat w trzyletnim cyklu, w którym ważną rolę odgrywa edukacja zdrowotna w szerokim pojęciu, włączając zdrowie psychiczne, walkę z nałogami i złymi postawami. Szkoła uczestniczyła w programie Erasmus+ w 2014, realizując 2 projekty, w tym Healthy and Creative Pupils across Borders.

 

W pierwszym dniu nasza międzynarodowa grupa została przywitana zdrowym, cypryjskim śniadaniem. Nastąpiło oficjalne powitanie przez Dyrekcję szkoły, przedstawiciela Rady Rodziców oraz przedstawiciela stowarzyszenia nauczycieli. Przestawiono program Erasmus+, cele i działania naszego projektu I am my life Hero oraz koordynatora Szkołę Podstawową nr 12 w Elblągu i partnerskie szkoły.

 

Podczas wykładu p.dr Ch. Filippou z Cypryjskiego Uniwersytetu mieliśmy okazję poznać zasady zdrowego odżywiania oraz śródziemnomorską piramidę zdrowia. Podczas wizyty, dzięki wspólnym zadaniom projektowym, uczniowie mieli okazję do wymiany doświadczeń w temacie zdrowego odżywiania, prezentując narodowe posiłki, zdrowe przepisy oraz wyniki głosowania Green Vote w społecznościach szkolnych i lokalnych. Uczestniczyli w zajęciach języka greckiego, matematyki, biologii i innych, wspólnie tworzyli Dekalog Zdrowia oraz bawili się podczas prac cypryjskiego rękodzieła.

 

Pięciodniowy program obfitował ciekawymi wycieczkami po historycznej części Nikozji, archeologicznej, neolitycznej osadzie Choirokoitia, antycznym teatrze w Kourion nad Morzem Śródziemnym, a także morskim kurorcie w Limassol.

 

W River Land Bio Farm nasz Erasmus+ team miał okazję poznać technologię organicznej hodowli roślin i zwierząt, rozpoznając i kosztując zdrowe warzywa podczas wspólnego lanczu. Był to przemiły czas zabawy wśród zwierzaków, karmienia, dojenia i wypasu na cypryjskich wzgórzach otoczonych cytrusowymi sadami w porze zbiorów.

 

W ostatnich dniach karnawału uczestniczyliśmy w szkolnym świętowaniu Cichenupti, corocznego Mięsnego Czwartku, wraz z grillowaniem na szkolnym yardzie, kosztowaniem cypryjskich pit oraz wykonaniem tradycyjnego tańca. W tym dniu zaprezentowaliśmy nasze tradycyjne stroje, zapraszając społeczność szkolną do wspólnego tańca.

 

Podczas kończącego się spotkania z Dyrekcją szkoły, Radą Rodziców i nauczycielami, przedstawiliśmy podsumowanie wspólnych działań, a także wymieniliśmy się narodowymi upominkami.

 

Pierwsza wizyta projektowa dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń w ciepłej wiosennej aurze. Był to czas poznawania języka i kultury w otwartej atmosferze, którą cypryjski koordynator, p. Maria Demetriou, nauczyciel Applied Nutrition, stworzyła wraz z Dyrekcją, nauczycielami i goszczącymi rodzinami.

 

Koordynator

  1. Sołtysiak

Copyright © 2021 SP 12 ELBLĄG Rights Reserved.