foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

UNESCO twierdzi, że „sport może uczyć wartości takich jak: uczciwość, budowanie zespołu, równość, dyscyplina, integracja, wytrwałość i szacunek. Sport ma moc dostarczania uniwersalnych ram uczenia się wartości, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju umiejętności potrzebnych  do odpowiedzialnego obywatelstwa ”.

 

W naszym wspólnym dwuletnim projekcie Erasmus+ Współpraca Szkół I am my life hero zaplanowaliśmy realizację zadań Sport Hero. Edukacja fizyczna ma na celu nie tylko rozwijanie kompetencji fizycznych i wiedzy na temat ruchu, ale także pomaga uczniom budować zaufanie  do siebie, wzmacniać ich poczucie własnej wartości, sprawdzać swoje umiejętności lub uczyć się przezwyciężać niepowodzenia. Dlatego bohater sportowy może reprezentować bardzo pozytywny model, namacalny przykład udanej ścieżki wzrostu, w której siłą napędową są: wytrwałość, siła woli, determinacja i poczucie odpowiedzialności.

 

W dniach 6.05-10.05.2019 miała miejsce druga międzynarodowa wizyta szkół realizujących partnerski projekt w szkole Istituto Comprensivo Civitella Torricella w Italii.

W Tygodniu Bohatera Sportu uczestniczyły grupy uczniów i nauczycieli z 4 partnerskich szkół, w tym Escola Publica Circell w Moja Olerdola w Hiszpanii i Gymnasium Constantinoupoleos w Nikozji.

Włoska szkoła w Torricella została zbudowana w 2016 r. z połączenia dwóch oddzielnych instytutów w środkowo-wschodniej części Włoch, około 200 km od Rzymu, w górzystym terenie położonym w Parku Narodowym „Gran Sasso e Monti della Laga”. Region Abruzzo, choć dotknięty kilka lat temu poważnym trzęsieniem ziemi, jest miejscem przyjaznym, a szkoła jest  budynkiem bezpiecznym i nowoczesnym. Instytut składa się z dziesięciu budynków szkolnych zlokalizowanych w pięciu odrębnych terytoriach, o zróżnicowanych cechach środowiskowych  i kulturowych i zapewnia edukację 580 uczniom w wieku od 3 do 14 lat. W jego skład wchodzi: pięć przedszkoli, siedem szkół podstawowych i cztery gimnazja.

 

W niedzielę 5 maja nasza międzynarodowa grupa została serdecznie przywitana na placu dworcowym transparentami z imionami naszych uczniów. Podczas Tygodnia Sportu HERO uczniowie byli goszczeni przez rodziny w okolicachch Teramo, Torricella, Civitella del Tronto, Villa Lempa i Valle Castellana.

 

W pierwszym dniu wizyty nastąpiło oficjalne powitanie przez Dyrekcję szkoły oraz przedstawiciela urzędu regionu. Przedstawiono program Erasmus+, cele i działania naszego projektu I am my life hero oraz koordynatora - Szkołę Podstawową nr 12 w Elblągu  i partnerskie szkoły. Po wspólnym lanczu zwiedzilismy okolice oraz Civitella Fortress, jedną z największych europejskich fortyfikacji, górującą na szczycie, otoczoną murami, która jest unikalnym przykładem średniowiecznej architektury wojskowej w Abruzji.

 

Podczas pięciodniowej wizyty uczniowie w międzynarodowej klasie mieli okazję wymiany doświadczeń w temacie zdrowego trybu życia, prezentując narodowe sporty, bohaterów sportu, wyniki głosowania Sport Vote. Uczestniczyli w zajęciach języka włoskiego, wychowania fizycznego i innych, wspólnie tworzyli plakaty i hasła dopingujące oraz bawili się podczas rozgrywek sportowych na boisku Circolo Bocciofilo Torricella Sicura.

Niezwykłym przeżyciem było spotkanie z reprezentantami drużyny koszykarzy Amicacci Giulianova na wózkach, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach oraz pokonywaniu trudności w życiu codziennym.

 

Na farmie “Le terre di Ea” nasz Erasmus+ team miał okazję poznać przepis na włoską pizzę, a także technologię organicznej hodowli roślin i zwierząt, rozpoznając i kosztując zdrowe warzywa podczas wspólnego lanczu. Zabawa wśród zwierzaków i przepięknie ukwieconych łąk pośród malowniczych wzgórz nad Adriatykiem był niezwykłym czasem nawiązywania międzynarodowych kontaktów i szlifowania języka.

 

Był to także niezwykły czas spotkania z lokalnymi bohaterami, strażakami, którzy uczetniczyli w akcjach ratunkowych. Podzielili się z nami wzruszającymi momentami podczas pomocy po tragicznym trzęsieniu ziemi i lawinach śnieżnych.

 

Podczas spotkania końcowego z Dyrekcją, nauczycielami i zaproszonym gośćmi przedstawiliśmy podsumowanie wspólnych działań, a także wymieniliśmy się narodowymi upominkami.

 

Druga wizyta w szkole partnerskiej obfitowała wieloma wydarzeniami. Mieliśmy wiele okazji poznawania kultury włoskiej w radosnej atmosferze, którą włoski koordynator, p.Lidia Cordivani, stworzyła wraz z dyrekcją, nauczycielami i goszczącymi rodzinami.

 

Koordynator

M. Sołtysiak

Copyright © 2020 SP 12 ELBLĄG Rights Reserved.