foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Marcin Bachanek akademickim mistrzem Świata łyżwiarstwie szybkim

Amsterdam (Niderlandy), 10-12.03.2020r.

Na najstarszym otwartym torze lodowym  w Amsterdamie rozegrano Akademickie Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim. Zawody te, organizowane dla studentów uprawiających łyżwiarstwo szybkie, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem  zawodników uprawiających tę dyscyplinę sportu. Biorą w nich udział czołowi łyżwiarze szybcy startujący w Pucharach i Mistrzostwach Świata i Europy. W tegorocznej imprezie udział wzięli panczenistki i panczeniści z 18 państw a wśród nich 9-cio osobowa reprezentacja naszego kraju.

Wśród reprezentantów Polski znalazł się elblążanin, absolwent szkoły SP-12 w Elblągu, wychowanek UKS „Viking”, podopieczny Ryszarda Białkowskiego, obecnie zawodnik GKS „Stoczniowiec” Gdańsk -  Marcin Bachanek.

Dla panczenisty, po odwołaniu wielobojowych mistrzostw Polski, które miały odbyć się w dniach 14-15.03.2020r.,  był to ostatni sprawdzian dyspozycji w tym sezonie. Sprawdzian ten  jak się okazało wypadł doskonale. Startując w  A.M.Ś Marcin wziął udział  w biegu na dystansie 1500m . Rywalizacja, w bardzo trudnej konkurencji, przy wyrównanej stawce rywali i niesprzyjających warunkach pogodowych zakończyła się ogromnym sukcesem.  Zawodnik „Stoczniowca”  utrzymał bardzo dobre tempo jazdy i po stosunkowo małych „spadkach” na poszczególnych rundach,  uzyskał czas, który pozwolił mu zwyciężyć i zdobyć tytuł akademickiego mistrza Świata w tej konkurencji.

1500m

  1. Marcin Bachanek POL - 1:55.11
  2. Aleksandr Podolski RUS - 1:55.86
  3. Wiktor Rudenko BLR - 1:57.01

Drugą konkurencją, w której brał udział M. Bachanek był bieg drużynowy (team pursuit). Polacy jadący w składzie Marcin Bachanek, Dawid Burzykowski, Szymon Palka ulegli tylko Rosjanom, pokonując za to m.in. Holendrów, którzy skończyli konkurencję  na trzecim miejscu.

Team- pursuit (bieg drużynowy – 8 okrążeń)

  1. Team Russia RUS - 4:11.88
  2. Team Poland POL(M. Bachanek, D. Burzykowski, Sz. Palka) - 4:13.12
  3. Team Netherlands NED - 4:13.34

Niestety w czwartek – 12.03.20r.  zawody zostały przerwane z powodu zagrożenia związanego z pandemią koronawirusa. Zawodnicy żałowali, że nie będą mogli w piątek startować, ale rozumieli decyzję, która została podjęta przez rząd holenderski. Szkoda, bo M. Bachanek miał duże szanse na zdobycie kolejnego medalu w swojej koronnej konkurencji  t.j. mass-start (bieg grupowy na 16 okrążeń). Polacy ukończyli imprezę z sześcioma medalami.

Ryszard Białkowski – trener GKS „Stoczniowiec” Gdańsk.

Copyright © 2021 SP 12 ELBLĄG Rights Reserved.