26 WRZEŚNIA-   EUROPEJSKI   DZIEŃ   JĘZYKÓW   OBCYCH

26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić ponad 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych. Dlatego nosi on nazwę „Europejski Dzień Języków Obcych”.

W ramach tych obchodów do mieszkańców państw europejskich, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich przedstawicieli, kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia- szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że jest ona kluczowym czynnikiem bogatego dziedzictwa naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.

W szkołach, na wieczorowych kursach, w trakcie spotkań ze znajomymi albo samotnie w domowym zaciszu – oto, jak Europejczycy uczą się języków obcych. W tej nauce ważny jest zapał i świadomość czekających korzyści. Wydarzenia organizowane 26 września mają uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności w jednoczącej się Europie. Inicjatywę wspiera Komisja Europejska.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu odpowiadają na to pytanie: „Języki obce umożliwiają nam naukę i studiowanie za granicą, a także dalsze życie poza ojczystym krajem, dają szansę pozostania atrakcyjnym na rynku pracy. Znajomość języków coraz częściej jest niezbędna do znalezienia pracy w Polsce, nie tylko w Europie. Porozumiewanie się w kilku językach pozwala śmiało podróżować po świecie. Daje możliwość poznawania ludzi na całym świecie, ich kultury i tradycji.”

SP 12 w Elblągu oferuje uczniom naukę kilku języków europejskich. Są nimi: angielski, włoski, niemiecki, rosyjski. Uczniowie korzystają z oferty szkoły i osiągają sukcesy: szkoła jest uznawana za jedną z najlepszych w rejonie, bo świadczą o tym choćby wyniki w olimpiadach, konkursach kuratoryjnych i egzaminach ósmoklasisty.

Pozostaje mieć nadzieję, że zaszczepione w szkole podstawowej zamiłowanie do nauki języków obcych stanie się pasją naszych uczniów i będzie owocować sukcesami.

26 września 2022r. uczniowie dobierali się w pary znajdując odpowiedniki polskich,  a także angielskich słów i wyrażeń, a potem dokumentowali to wspólnym zdjęciem.  Zabawa pokazała znajomość języka, zaangażowanie i zainteresowanie językami obcymi.

Dobrze jest znać języki obce, bo to okno na świat i szansa na dostatnią przyszłość. Widać, że młodzi ludzie z SP 12 rozumieją wartość tych słów, korzystają z zasobów szkoły i pogłębiają swoją wiedzę, a także rozwijają swoje pasje.

Organizatorki: Joanna Namiotko i Dorota Radomska