19 lutego Szkoła Podstawowa Nr 12 w Elblągu zamieniła się w westernowe ranczo, na którym królowali szeryfowie, farmerzy i kowboje czyli dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły, a także, co najważniejsze- zaproszeni goście- zwiedzający, czyli zainteresowani ofertą edukacyjną szkoły uczniowie elbląskich przedszkoli, ich rodzice i opiekunowie. To był dzień Drzwi Otwartych. Zapytane dzieci opisały go tak: To taki dzień, kiedy każdy może wejść do szkoły i zobaczyć co chce.

Drzwi Otwarte w SP 12 to była niesamowicie wesoła i atrakcyjna okazja do jej poznania. Po powitaniu zebranych przez dyrektor Jolantę Piekarską w szkole zagościł Dziki Zachód, w który wszystkich wprowadziła v-ce dyrektor Alina Dudzik. Właściciel farmy dziadek Janek wywołany przez dzieci przybył z zabawkowym traktorem. Towarzyszyli mu farmerzy- nauczyciele: Beata Burdelska, Joanna Liskowicz, Małgorzata Hamernik, Magdalena Terlecka i uczniowie, którzy zaśpiewali razem z publicznością piosenkę „Dziadek fajną fermę miał”.

Kurka Złotopiórka (Katarzyna Kurek- Raszlińska), świnka (Anna Fałkowska), krówka (Beata Dziemidowicz), owieczka (Agata Siedlecka), kaczuszka (Katarzyna Laszuk- Romanowicz) naśladowały wraz z dziećmi z publiczności odgłosy zwierząt mieszkających na farmie. Gwoździem programu był występ uczniów z klasy 2 b (wychowawca Renata Borowiecka), którzy odtańczyli taniec farmersko- kowbojski. Był to na tyle dynamiczny i miły dla oka występ, że oglądający go podrygiwali i bujali się w rytmach muzyki country. Zabawę zakończył występ wszystkich farmerów, a ich popisem była piosenka „Kaczka dziwaczka”.

Tak rozentuzjazmowani, rozbawieni i ze śpiewem na ustach mali widzowie udali się do zagród: informacyjnej, muzycznej, plastycznej, ozobotów, dojenia krowy, a także sportowej, by tam odbyć zajęcia, przekonując się, czy szkoła, którą odwiedzili jest warta ich wyboru. Liczymy na to! W zagrodzie informatycznej dzieci wprawiały w ruch roboty za pomocą sekwencji kolorów. W zagrodzie dojenia krowy można się było napić mleka, ale dopiero po wydojeniu krowy….  W zagrodzie muzycznej odbywała się lekcja nauki na bum, bum rurkach przy rytmach piosenki m. in. „Pieski małe dwa”. Zagroda plastyczna oferowała rozmaite formy zabawy: origamikaczuszkę, wyklejanie szablonu owieczki, malowanie kurki i kurcząt, sadzenie roślinki. Zaś w zagrodzie sportowej można było dać upust energii w grach i zabawach o zwierzętach wykonywanych na sprzętach sportowych. W czasie gdy ich pociechy odbywały lekcje i zabawy na farmie, rodzice delektowali się ciastami i napojami w szkolnej kawiarence.

Szkoła Podstawowa Nr 12 im. Michała Kajki w Elblągu to szkoła, w której uczniowie zdobywają tytuły finalistów i laureatów w wojewódzkich konkursach przedmiotowych, osiągają wspaniałe wyniki w wielu dyscyplinach sportowych, uczestniczą w zajęciach rozwijających zainteresowania, warsztatach, wycieczkach krajoznawczych i rajdach, a także w ogólnopolskich i międzynarodowych programach edukacyjnych. Uczą się języków obcych: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego, a także współpracy i dobrych nawyków. Warto pomyśleć o jej wyborze mając w pamięci tak oryginalnie wesołe i rozwijające zabawy, z jakimi dzieci przedszkolne mogły się zapoznać podczas tegorocznych Drzwi Otwartych w stylu country.

Dorota Radomska

Rzecznik prasowy SP 12